סוגי הרצאות

הרצאות לחברות

ניתן להזמין הרצאות וסדנאות לחברות באופן פרטי. להלן פירוט ההרצאות:


המספרים אינם מדברים בעד עצמם

כיצד משקרים בעזרת סטטיסטיקה, הממוצע של ביל קלינטון והחציון העני, קורונה וקרונה – מה קורה בשבדיה?, המשפט של או. ג׳יי. סימפסון והפרדוקס של אדוארד סימפסון, האם נהיגה במהירות גבוהה מסוכנת?, אוחזים באחוזים, מייקל ג׳ורדן והסרטן בדרום דקוטה, קשרים ושקרים.


תורת המשחקים

מה זאת תורת המשחקים? על חשיבה אסטרטגית ופסיכולוגיה של קבלת החלטות, על דילמת הסועד התחממות גלובלית, משחק האולטימטום והקוף העצבני,
האגרטל הסיני ויתרונות של שיתוף פעולה, משחק הדיקטטור ומשחקי אמון, "תחרות יופי" של קיינס (התנסות אישית בחשיבה אסטרטגית בעזרת משחק בסמארטפונים), על דמוקרטיה כמשחק קואליציוני.

ההרצאה מוגשת באופן הומוריסטי, אך מבלי לגרוע מעומק הרעיונות ותכלול התייחסויות מסקרנות לענייני אקטואליה.

 

משחקים ועסקים

אחד השימושים המרתקים של תורת המשחקים הוא תחום העסקים, בו התוצאות של ההחלטות תלויות הן בפעולות שאתה נוקט והן בתגובות של יתר השחקנים.

בהרצאה זו נעמוד על ההבדלים בין טקטיקה לאסטרטגיה, נתמקד בשוני בין משחק סופי ומשחק אינסופי, נסקור סוגים שונים של מכרזים, נכיר את עקרון ה Parts
ובעקבותיו אסטרטגיות עסקיות ודרכי התבוננות חדשות על עולם העסקים.

נלמד על אסטרטגיות בבחירות בני הזוג וכיצד צמח מהן פרס נובל לכלכלה, נכיר משחקי מיקוח ונחשף לאומנות משא ומתן.

 

אני חושב משמע אני טועה

שגיאות לוגיות והטיות קוגניטיביות – מבט על מוזרויותיו של המוח האנושי. האפקט של דאנינג-קרוגר והשפעתו על פוליטיקה בעידן שלאחר האמת, על fake news ופופוליזם ועל חשיבותו של הספק.
על תפקידם של הרגשות מול עובדות בתהליכי קבלת החלטות ועל השיעור החשוב בחייו של וינסטון צ'רצ'יל.

 

מתמטיקאי קורא עיתון

קשר השקר ושקרים על קשרים, כיצד קרה ששימפנזים ניצחו חתני פרס נובל בהבנת העולם? 10 אינסטינקטים שמפריעים לראות את המציאות כפי שהיא.

לאן נעלמו 40 מיליון טיסות? האם אוכלוסיית העולם גדלה? כיצד נהיגה במהירות מופרזת "מונעת" תאונות דרכים, על אנטישמיות בעולם, האם אני עני? –
כיצד מחשבים מדדי עוני? הממוצע של משפחת קלינטון והשאלון של ג׳ימי קימל.

 

בעיות של אנשים ללא בעיות

בעולם המערבי אנו חיים בתקופה נפלאה ומופלאה בכל הקשור לרמת החיים, אז מדוע אנשים רבים כל כך לא מרוצים כל כך? על קנאה וחרטות, על כעסים וחרדות,
על התמכרות לסמארטפונים, על לחץ ובדידות, על FOBO ו FOMO ועל הגישה הקלאסית מול הגישה הרומנטית בהתמודדות עם תופעות אלה, על פליאה והכרת תודה.

 

להיתקל באושר

"האושר לא קיים, אך בכל זאת בוקר אחד אתה מתעורר ומגלה שהוא נעלם לך".

האם תכלית החיים היא להיות מאושר? המיתוסים על אושר והמשבר של טולסטוי. מדוע מדריכים פשטניים לאושר מכניסים אנשים לדיכאון. אשליית המיקוד של כהנמן.
היינה וסנקה על היום המאושר בחיים. עמוס עוז מגלה כי סבל אינו היפוכו של אושר ואלכסנדר סולז'ניצין לומד שכל אדם מאושר במידה בה הוא בוחר להיות מאושר.

נדבר על: תשוקה כבגידה באושר, אושר כבגידה בתשוקות, בין אושר להנאה, אשליית ״אהיה מאושר כאשר…״, חוכמה וחרטות, מחלת הקנאה, קמצנות ונתינה, אפקט של המתנדב המאושר.

 

חכמה מהי? הפילוסופיה של פו הדב

על שבעה עקרונות בפילוסופיית החיים של פו הדוב. על האומץ להיות מי שאתה, על טוב לב וחוכמה. הומור כנשק יום הדין בשדה הקרב של היום יום. על רגעי האושר באלבום הזיכרונות.

 

מסע לעמק השאלות הגדולות

שלמה המלך, הרוזן טולסטוי וקיסר רומא מרקוס ארליוס השיגו בחייהם כל מה שניתן ואז יצאו לבדוק מה היתרון לאדם ואיך להפוך לנכונים יותר את הימים שעוד נכונו לנו.

 

מיני קורס בתורת המשחקים

תורת המשחקים – חשיבה אסטרטגית ופסיכולוגיה של קבלת החלטות

בסדנה זו נבנה הבנה עמוקה יותר של תהליכי קבלת החלטות אינטראקטיביים תוך העמקת יכולות אנליטיות  ושיפור החשיבה האסטרטגית.

 מה זאת "תורת המשחקים"? סקירה של מושגי בסיס. משחק האגרטל הסיני ושיווי משקל נאש, משחק סכום אפס, אסטרטגיות דומיננטיות ואינפורמציה.

דילמת הסועד וההתחממות הגלובלית – גרסאות לדילמת האסיר כמשחקים חוזרים ורבי משתתפים, הטרגדיה של נחלת הכלל, מידה כנגד מידה ואבולוציה של שיתוף פעולה.

משחק השפן ואמנות ההליכה על הסף Brinkmanship) ) משבר הטילים בקובה והאיום האיראני.  בניית קואליציות והאינדקס של בנזאף. חלוקה צודקת של נטל –
ערכי שפלי ובעיית שדה התעופה. האלגוריתם של גייל-שפלי לזוגיות יציבה ( Stable Marriages Problem)  פרס נובל של שפלי-רוט.
משחק האולטימטום, משחק הדיקטטור ומשחקי אמון. ניתוח מתמטי/פסיכולוגי של סוגים פופולריים של מכרזים מ ebay ועד אל-על. מכרז מחיר שני ופרס נובל של ויליאם ויקרי.

שחק את המשחק הנכון! שריפת גשרים במשא ומתן עסקי, עקרון ה PARTS של ברנדנבורגר וניילבאף (Harvard Business Review 1995)  עיצוב אסטרטגיות ודרכי התבוננות חדשות על עולם העסקים.

לסדנה זו מספר גרסאות – החל מסדנה מקוצרת של שלוש שעות ועד למיני-קורס בתורת המשחקים הנמשך חצי יום.

 

הרצאות לקהל הרחב

בעקבות הנסיך הקטן
לפרטים נוספים >>

מה זאת אהבה
לפרטים נוספים >>

קריאה חוזרת בספריי ושיחה על מה שחשוב באמת – הקתדרה
לפרטים נוספים >>

תורת המשחקים בחיי היומיום ובעסקים
לפרטים נוספים >>

קתדרה תל אביב
לפרטים נוספים >>